Dziennik Bulwarowy Online Bielskowa

Jutro w lokalnym wydaniu drukowanym

26-letni Wojciech Grochowicz pierwszą osobą sądownie uznaną za trolla internetowego

Andrzej Malinowski

Wkręć znajomych w ten artykuł!

Podstaw tu swoje lub czyjeś dane korzystając z tego formularza. Stworzony link śmiało wysyłaj do przyjaciół - możesz go w każdej chwili zablokować.

Podstaw tu inne dane Zobacz inne artykuły

Bielskowa. Uprawomocnił się wyrok zgodnie z którym 26-letni Wojciech Grochowicz został uznany za trolla internetowego. Jest to pierwszy taki przypadek w Polsce.

Mężczyzna wytoczył proces jednemu z użytkowników for internetowych za publiczne znieważenie go poprzez nazwanie trollem internetowym. Sprawa jednak potoczyła się nie po jego myśli. Sąd uznał, że aktywność internetowa powoda przedstawiona przez oskarżonego faktycznie może pozwalać na użycie wobec niego takiego określenia.

Apelacja nie została wniesiona w terminie. Tym samym 26-letni mężczyzna stał się pierwszą osobą w kraju prawomocnie uznaną za trolla internetowego, a definicja trollingu na stałe wpisała się w polskie orzecznictwo i z pewnością znajdzie zastosowanie jeszcze nie raz.

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji czy po prostu kłótni.

tvn24 serwis informacyjny @tvn24news

#Bielskowa: 26-letni Wojciech Grochowicz prawomocnie uznany trollem internetowym. Więcej na tvn24.pl/informacje,news,26-letni-Wojciech-...

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Wojciech spędzał wiele godzin w internecie rozpoczynając burzliwe dyskusje w wielu miejscach używając różnych kont internetowych. Do jego ulubionych tematów należało popieranie działań Kremla, szerzenie nieprawdziwych informacji o uchodźcach oraz obrażanie członków ruchów obywatelskich czy formacji politycznych. Lubił też wszczynać wojny o tym który telefon, komputer czy konsola jest lepsza.

Nie wiadomo czy takie były jego faktyczne przekonania, czy robił to jedynie by wywołać negatywne reakcje. Oskarżony poinformował sąd, że podczas ostatniej kampanii wyborczej Wojciech pracował w firmie PR-owej, gdzie był zatrudniony do pisania negatywnych komentarzy w stosunku do określonych partii politycznych. Zasugerował, że jego wpisy odnośnie Rosji mogą nosić znamiona zdrady narodowej, jednak sąd nie odniósł się do tych informacji.

Radio ZET Newsy @radiozetnewsy

Definicja trolla internetowego zagościła w polskim orzecznictwie. Sądy gonią wirtualną rzeczywistość, na antenie dyskusja #tylkowzet

Sejm niedługo będzie rozpatrywał obywatelski projekt poprawki do kodeksu karnego, który dodaje definicję trollingu oraz przewiduje za jego uporczywe stosowanie karę grzywny w wysokości do 10 tysięcy złotych. Komentatorzy nie są zgodni - część z nich obawia się paraliżu sądów, inni uważają, że wpłynie to pozytywnie na poziom debaty w internecie.

Ważne! W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystając z witryny akceptują Państwo regulamin strony oraz fakt, że wszystkie informacje na niej zawarte są całkowicie fikcyjne, a podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest całkowicie przypadkowe. Jeśli nie zgadzasz proszę opuść tę stronę.

Znalazłeś błąd w artykule? Zgłoś to › Opracowanie własne na podstawie: PAPs, Oriet.

Komentarzy: 94

Twój komentarz został przesłany do moderatora, jeżeli nie narusza regulaminu powinien wkrótce pojawić się pod artykułem.


Żeby ten obywatelski problem miał ręce i nogi karać nie trzeba by grzywną, tylko zablokowaniem dostępu do internetu. Tylko gdyby taka faja nie mogła wylewać swoich frustracji w sieci to jeszcze komuś by krzywdę zrobiła...

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


Bardzo bardzo bardzo dobrze. Wyjątkowo zajrzałam do komentarzy, raczej tego nie robie właśnie przez troli, którzy wylewają całe wiadra pomyj. Jestem za karaniem ich grzywnami.

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post

Paweł Zakościelny Bielskowa
Im bardziej zaawansowane technicznie medium, tym bardziej prymitywne, błahe i bezużyteczne wiadomości są przy jego pomocy przekazywane - Stanisław Lem

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


Co za głupota z tym karaniem za trolling, kto będzie orzekał co jest częścią dyskusji, a co trollingiem? Przecież tu nie ma żadnej wyraźnie wytyczonej granicy. I to jeszcze do 10 tysięcy? Masakra!

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


TO JEST ATAK NA WOLNOŚĆ SLOWA, KARZDY W INTERNECIE MA PRAWO PISAĆ CO MU SIĘ PODOBA, DYSKUSJE SĄ DOBROWOLNE JAK CIEBIE KTOS WKURZA TO NIE MUSISZ Z NIM PISAĆ!

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


No i co z tego, że został nazwany sądownie trollem? Pewnie i tak nie trolluje pod swoim imieniem i nazwiskiem. Wróci do domu, zmieni nicki i będzie dalej defekował się do sieci.

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


Zaczyna się. Będziecie nas inwigilować, a kto podpadnie władzy to co? Dowalą mu grzywne za rzekomy trolling, bo kto decyduje co jest a co nie jest trollowaniem? Przy 10 tys. grzywny każdemu rura zmięknie.

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post

Zobacz wszystkie komentarze

Dane do wstawienia

Może też być to pierwsza litera + kropka np. B.

Nie znasz wieku? Wpisz 0

Pamiętaj, nie bądź palantem! Ta aplikacja istnieje po to, żeby śmiać się z siebie RAZEM, a nie próbować komuś zaszkodzić czy sprawić przykrość. Bycie palantem może narazić cię na poważne konsekwencje prawne.

Masz znajomych za granicą? Mamy kilka artykułów po angielsku ›

Wymaż dane

Zamierzasz nieodwracalnie wymazać wszystkie dane podstawione pod ten artykuł.
Jeśli chcesz kontynuować przepisz kod z obrazka:

ecb074e615e5

Tak

Ten artykuł to tylko żart

Tekst, który przeczytałeś nie ma nic wspólnego z prawdą, wszystkie liczby i komentarze są zmyślone. Treść artykułu została uzupełniona danymi, które zostały jej przekazane w adresie, a adres ten był w wyłącznej dyspozycji osoby, która wprowadziła te dane.

Jeżeli ktoś wykorzystał Twoje dane bez zgody lub po prostu nie chcesz, żeby więcej się pojawiały, możesz je wymazać z treści korzystając z tego linka. Więcej o działaniu naszego serwisu dowiesz się zaczynając od strony głównej.

Wystąpił błąd

Nie można załadować komentarzy. Spróbuj ponownie później.