Dziennik Bulwarowy Online Kędzierżyn

Jutro w lokalnym wydaniu drukowanym

Washington Post twierdzi, że Banksy to naprawdę Polak, 19-letni Sebastian Marionow

Andrzej Malinowski

Wkręć znajomych w ten artykuł!

Podstaw tu swoje lub czyjeś dane korzystając z tego formularza. Stworzony link śmiało wysyłaj do przyjaciół - możesz go w każdej chwili zablokować.

Podstaw tu inne dane Zobacz inne artykuły

Kędzierżyn. Według śledczych z portalu Washington Post, jednego z najbardziej opiniotwórczych mediów świata anglojęzycznego, uliczny artysta Banksy to tak naprawdę nikomu nieznany 19-letni Polak, Sebastian Marionow.

O tożsamości artysty spekulowano już od dawna, przez blogosferę przewijało się wiele nazwisk podawanych przez domorosłych dziennikarzy śledczych oraz brytyjskie tabloidy, jednak po raz pierwszy tak śmiałe twierdzenia wysuwa poważny dziennik o niezachwianej reputacji.

Do tej pory wszyscy uważali, że Banksy musi pochodzić z Wielkiej Brytanii ze względu na to, że jego prace pojawiały się najczęściej w Londynie. I być może jest to prawda, jednak rolę Banksiego miał przejąć jego uczeń, właśnie z Polski.

Reporterzy Washington Post potwierdzają to o czym spekulowano od dawna - Banksy jest projektantem prac, które podziwia świat, ale nie zawsze wykonuje je samodzielnie. Ma pracować z grupą zaufanych ludzi mieszkających na stałe w sercu Anglii. Dzięki temu wielokrotnie unikał zdemaskowania.

Śledczy przeprowadzili wielomiesięcznie dochodzenie, przestudiowali dziesiątki umów z galeriami handlowymi, rozmawiali z setkami osób w Londynie oraz Los Angeles, a także dotarli do wykradzionej przez hakerów historii przelewów Stephena Lazarides'a - fotografa, który poza stroną Banksiego prowadzi również galerię z pracami artysty i sklep internetowy.

Washington Post @washingtonpost

Banksy's identity finally revealed after several months of investigation. Turns out he is not British. https://www.washingtonpost.com/news...

Zestawiając te wszystkie elementy układanki reporterzy doszli do nazwiska, które pojawiło się wcześniej w tym kontekście jedynie raz. W 2013 roku mężczyzna występujący pod pseudonimem Stompy na swoim blogu opisał swoje doświadczenia z kolektywem Banksy oraz to, że własnoręcznie wykonał na zlecenie kilka znanych prac. Wtedy nikt nie dawał wiary jego słowom.

Co ciekawe reporterzy sugerują, że Sebastian może być już trzecim Banksym. Przywództwo artystyczne nad kolektywem ma być przekazywane co kilka lat z mistrza na ucznia, który kontynuuje jego dzieło jednak według własnej wizji.

Manuel Seinwig, kustosz muzeum sztuki nowoczesnej w Rotterdamie i wybitny znawca street artu twierdzi, że na przełomie 2011 oraz 2012 styl Banksiego subtelnie, ale zauważalnie się zmienił. Większa zmiana w stylu nastąpiła w 2001 roku. Czy właśnie wtedy następowało przekazanie sterów?

Radio ZET Newsy @radiozetnewsy

Według Washington Post Banksy to nie osoba, a artystyczny kolektyw od 2012 roku pod wodzą Polaka. Słuchajcie na antenie #tylkowzet

Obszerny artykuł Washington Post nie zawiera niestety żadnego komentarza rzekomego artysty. Dziennikarze próbowali wielokrotnie skontaktować się z mężczyzną ale bezskutecznie. Kędzierżyn przeżywa obecnie najazd mediów z całego świata.

Banksy jest obecnie najbardziej znanym artystą ulicznym. Używa różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów na całym świecie.

Ważne! W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystając z witryny akceptują Państwo regulamin strony oraz fakt, że wszystkie informacje na niej zawarte są całkowicie fikcyjne, a podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest całkowicie przypadkowe. Jeśli nie zgadzasz proszę opuść tę stronę.

Znalazłeś błąd w artykule? Zgłoś to › Opracowanie własne na podstawie: PAPs, Oriet.

Komentarzy: 78

Twój komentarz został przesłany do moderatora, jeżeli nie narusza regulaminu powinien wkrótce pojawić się pod artykułem.

Izabela Goszczyńska Kędzierżyn
To by tłumaczyło, czemu tak wiele prac z 2012 oraz 2013 roku zahacza o religię, która generalnie niewiele osób grzeje na wyspach brytyjskich, zwłaszcza ktoś taki jak Jan Paweł II. Niezła wiadomość

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post

Bartosz Wojewódzki Kędzierżyn
Nie od dziś wiadomo, że mamy świetny street art, popatrzcie chociaż na nasze murale

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post

Jan Działoszański Kędzierżyn
Od dłuższego czasu podejrzewałem, że to jest kolektyw artstyczny, a nie jedna osoba. Być może było tak na początku, jednak obecne przedsięwzięcia po prostu wymagają zaangażowania sporej grupy osób.

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


Ciesze się, że to Polak, ale jestem bardzo rozczarowany faktem, że jest to jakaś grupa osób. Jakieś słabe to jest, i co? Sam nie malował tych prac, to co to w ogóle jest? Lipa jakaś...

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post

Izabela Wojtczak Kędzierżyn
Koleś musi mieć kupę kasy na koncie, przecież te prace są wyrywane razem ze ścianami, a potem sprzedawana w brytyjskich domach aukcyjnych. Tylko ciekawe jak dzielą się kasą?

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


Absolutny szacunek dla faceta. Teraz Polska nie będzie się kojarzyć tylko z Wałęsą i Janem Pawłem II

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post

Dominika Wróblewska Kędzierżyn
I co z tego, skoro nikt nie potwierdzi tej informacji. Tak naprawdę nigdy się nie dowiemy kto to jest

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post


Hehe, jakby robił w Polsce to media okrzyknęłyby go wandalem. Nic dziwnego, że tu nic nie powstaje.

Odpowiedz · Lubie to! · · Obserwuj post

Zobacz wszystkie komentarze

Dane do wstawienia

Może też być to pierwsza litera + kropka np. B.

Nie znasz wieku? Wpisz 0

Pamiętaj, nie bądź palantem! Ta aplikacja istnieje po to, żeby śmiać się z siebie RAZEM, a nie próbować komuś zaszkodzić czy sprawić przykrość. Bycie palantem może narazić cię na poważne konsekwencje prawne.

Masz znajomych za granicą? Mamy kilka artykułów po angielsku ›

Wymaż dane

Zamierzasz nieodwracalnie wymazać wszystkie dane podstawione pod ten artykuł.
Jeśli chcesz kontynuować przepisz kod z obrazka:

db7d2a2e4337

Tak

Ten artykuł to tylko żart

Tekst, który przeczytałeś nie ma nic wspólnego z prawdą, wszystkie liczby i komentarze są zmyślone. Treść artykułu została uzupełniona danymi, które zostały jej przekazane w adresie, a adres ten był w wyłącznej dyspozycji osoby, która wprowadziła te dane.

Jeżeli ktoś wykorzystał Twoje dane bez zgody lub po prostu nie chcesz, żeby więcej się pojawiały, możesz je wymazać z treści korzystając z tego linka. Więcej o działaniu naszego serwisu dowiesz się zaczynając od strony głównej.

Wystąpił błąd

Nie można załadować komentarzy. Spróbuj ponownie później.